“Kəlağayı: ipək qanadlar” batika və kəlağayı sərgisi açılıb
Dünən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Kəlağayı: ipək qanadlar” adlı sərginin açılışı olub. Tədbiri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova açaraq, dövlət tərəfindən milli dəyərlərimizin qorunmasına göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan danışıb. O, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın səyləri və çoxşaxəli fəaliyyəti nəticəsində kəlağayı sənətinin “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edildiyini diqqətə çatdırıb. Ş.Məlikova sərginin ölkəmizin mədəniyyət həyatında baş verən bu mühüm tarixi hadisənin 5 illik yubileyinə həsr edildiyini vurğulayıb: “Ekspozisiyaya Azərbaycanın Əməkdar rəssamı İnna Kostinanın şəxsi kolleksiyasından 30-dan çox kəlağayı nümunəsi, o cümlədən ipək üzərində batika texnikasında hazırlanmış onun müəllifi olduğu 30 panno daxildir. Sərginin konsepsiyasını ənənəvi, yəni klassik və ipək üzərində rəsm sənətinə müasir yanaşmanın, müəllif yanaşmasının sintezi təşkil edir”. Şirin xanım bildirdi ki, İnna Kostinanın xüsusilə bu layihə üçün yaratdığı pannoları Şəki və Basqalda ötən əsrdə qədim texnologiya əsasında müxtəlif müəlliflər tərəfindən hazırlanmış kəlağayılar ilə bir yerdə görmək mümkündür.
Onun sözlərinə görə, kolleksiyada İnna Kostinanın müəllifi olduğu qızılı ornamentli, bənövşəyi kəlağayı da var: “Bu kəlağayı Rəna İbrahimbəyova və Cəlil Tarverdiyevin Basqalda yaratdığı “Kəlağayı” Baramaçılıq Mərkəzində 2003-cü ildə keçirilən yaradıcılıq forumunda hazırlanıb. Orada İnna Kostina Azərbaycanın digər ipək üzrə rəssamları - T.Ağababayeva, İ.Zeynalova və F.Məmmədova ilə birlikdə bütün qədim texnologiyaları nəzərə almaqla, öz eskizləri əsasında kəlağayılar yaradıb”.
Açılış mərasimində Mədəniyyət Nazirliyinin Təsviri və dekorativ sənət sektorunun müdiri Qalib Qasımov, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Məmmədhüseyn Hüseynov, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü Cəlil Tarverdiyev çıxış edərək rəssamın yaradıcılığından bəhs edib, sərginin əhəmiyyətindən danışıblar. Azərbaycanın Əməkdar rəssamı İnna Kostina belə bir sərginin təşkilində iştirak edənlərə və sərgiyə maraq göstərdikləri üçün qonaqlara minnətdarlığını bildirib.

Состоялось открытие выставки «Келагаи: шелковые крылья»
Вчера в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие выставки «Келагаи: шелковые крылья».
Открывая мероприятие, директор Азербайджанского национального музея ковра, заслуженный деятель культуры Ширин Меликова отметила неустанную заботу и внимание, проявляемую государством по отношению к национальным ценностям, напомнив, что включение символики и традиционного искусства келагаи в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО стало результатом усилий и разносторонней деятельности Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан ханым Алиевой. Директор музея подчеркнула, что выставка посвящена пятилетнему юбилею этого события, ставшего знаменательным для культурной жизни нашей страны.
Она также подробно рассказала о самой выставке: «В экспозицию вошли более 30 экземпляров платков-келагаи из личной коллекции заслуженного художника Азербайджана Инны Костиной, а также 30 ее авторских панно, выполненных на шелке в технике батика. В основу концепции выставки лег синтез традиционного, то есть классического, и авторского, то есть современного подхода к искусству росписи по шелку». Также Ширин Меликова отметила, что панно Инны Костиной, созданные специально для данного проекта, соседствуют здесь с келагаи, изготовленными в Шеки и Баскале в прошлом веке по старинным технологиям различными авторами.
По ее словам есть среди них и собственная авторская работа Инны Костиной – фиолетовый келагаи с золотистым орнаментом: «Этот келагаи был создан в 2003 году на творческом форуме в Баскале в центре шелководства «Келагаи», основанном Реной Ибрагимбековой и Джалилом Тарвердиевым. Там Инна Костина вместе с другими отечественными художниками по шелку – Т.Агабабаевой, И.Зейналовой и Ф. Мамедовой – создавали келагаи по собственным эскизам, но с учетом всех старинных технологий».
На церемонии открытия выступили с речью о творчестве художника и о значении выставки завсектором изобразительного и декоративного искусства Министерства культуры Азербайджанской Республики Галиб Гасымов, профессор Азербайджанской государственной академии художеств, заслуженный деятель культуры Мамедгусейн Гусейнов, член Союза художников Азербайджана Джалил Тарвердиев. Заслуженный художник Азербайджана Инна Костина выразила благодарность организаторам выставки, а также гостям выставки за проявленный интерес.