“Kəlağayı: ipək qanadlar” batika və kəlağayı sərgisi açılıb
Dünən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Kəlağayı: ipək qanadlar” adlı sərginin açılışı olub. Tədbiri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova açaraq, dövlət tərəfindən milli dəyərlərimizin qorunmasına göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan danışıb. O, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın səyləri və çoxşaxəli fəaliyyəti nəticəsində kəlağayı sənətinin “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edildiyini diqqətə çatdırıb. Ş.Məlikova sərginin ölkəmizin mədəniyyət həyatında baş verən bu mühüm tarixi hadisənin 5 illik yubileyinə həsr edildiyini vurğulayıb: “Ekspozisiyaya Azərbaycanın Əməkdar rəssamı İnna Kostinanın şəxsi kolleksiyasından 30-dan çox kəlağayı nümunəsi, o cümlədən ipək üzərində batika texnikasında hazırlanmış onun müəllifi olduğu 30 panno daxildir. Sərginin konsepsiyasını ənənəvi, yəni klassik və ipək üzərində rəsm sənətinə müasir yanaşmanın, müəllif yanaşmasının sintezi təşkil edir”. Şirin xanım bildirdi ki, İnna Kostinanın xüsusilə bu layihə üçün yaratdığı pannoları Şəki və Basqalda ötən əsrdə qədim texnologiya əsasında müxtəlif müəlliflər tərəfindən hazırlanmış kəlağayılar ilə bir yerdə görmək mümkündür.
Onun sözlərinə görə, kolleksiyada İnna Kostinanın müəllifi olduğu qızılı ornamentli, bənövşəyi kəlağayı da var: “Bu kəlağayı Rəna İbrahimbəyova və Cəlil Tarverdiyevin Basqalda yaratdığı “Kəlağayı” Baramaçılıq Mərkəzində 2003-cü ildə keçirilən yaradıcılıq forumunda hazırlanıb. Orada İnna Kostina Azərbaycanın digər ipək üzrə rəssamları - T.Ağababayeva, İ.Zeynalova və F.Məmmədova ilə birlikdə bütün qədim texnologiyaları nəzərə almaqla, öz eskizləri əsasında kəlağayılar yaradıb”.
Açılış mərasimində Mədəniyyət Nazirliyinin Təsviri və dekorativ sənət sektorunun müdiri Qalib Qasımov, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Məmmədhüseyn Hüseynov, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü Cəlil Tarverdiyev çıxış edərək rəssamın yaradıcılığından bəhs edib, sərginin əhəmiyyətindən danışıblar. Azərbaycanın Əməkdar rəssamı İnna Kostina belə bir sərginin təşkilində iştirak edənlərə və sərgiyə maraq göstərdikləri üçün qonaqlara minnətdarlığını bildirib.

Azerbaijan National Carpet Museum held the exhibition Kelaghai: Silk Wings. Opening the event, Dr. Shirin Melikova, Museum Director, Honored Art Worker spoke about the great attention and care provided by the state for the protection of our national values. She noted that the inclusion of Azerbaijan Art and Symbolism of Azerbaijani Kelaghai, Its Production and Wearing within the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity is the result of the efforts of Mehriban Aliyeva, First Vice President of Azerbaijan. Dr. Melikova emphasized that the exhibition is timed to the 5th anniversary of this important historical event. “The exhibition displays more than thirty samples of kelaghai (shawl) from the private collection of Inna Kostina, Honored Artist of Azerbaijan, as well as her thirty author panels made on silk in batik technique. A synthesis of the traditional, that is, classical, and the author, that is, contemporary approach to the silk drawing art is the exhibition’s core concept, ” director said. She also mentioned that Inna Kostina’s author panels, created especially for this exhibition, adjoin kelaghais of Sheki and Basgal made in ancient technologies by different authors. “There’s also Inna Kostina’s violet author kelaghai with golden ornaments. This kelaghai was created in 2003 at the Basgal Creative Forum in the Kelaghai Sericulture Center, founded by Rena Ibrahimbekova and Jalil Tarverdiev. There, Inna Kostina together with other local silk artists – T. Aghababaeva, I. Zeynalova, and F. Mammadova – created kelaghais from their own sketches based on ancient technologies,” Dr. Melikova added.
Galib Gasimov, Chief of Fine Arts and Decorative Sector of the Ministry of Culture; Professor Mammadhuseyn Huseynov, Honored Art Worker; Jalil Tarverdiyev, Member of the Union of Artists of Azerbaijan made speeches about the artist’s creativity and the importance of this exhibition at the opening ceremony. Inna Kostina, Honored Artist of Azerbaijan expressed her appreciation to the organizers and guests.