Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi birgə “Sovet Azərbaycanının sədası. Xalça. Tikmə. Plakat” sərgisini təqdim edir
Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi birgə “Sovet Azərbaycanının sədası. Xalça. Tikmə. Plakat” sərgisini təqdim edir.
Sərginin əsas mövzusu Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin kolleksiyalarından 1920-1970-ci illərə aid Sovetlər dönəmi motivli xalça və tikmələrdir. Ekspozisiya tarixi kataklizmlərin dekorativ-tətbiqi sənətə təsirindən bəhs edəcək.
Sərgidə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin (Bakı) kolleksiyasından 1920-1970-ci illərdə toxunan xalçalar, Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin (Moskva) kolleksiyasından 1920-1930-cu illərə aid xalça, inqilab mövzusunda tikmələr və eskizlər, “Mərcani” Fondunun (Moskva) kolleksiyasından plakatlar da daxil olmaqla ümumilikdə 40 eksponat nümayiş olunacaq. İlk dəfə olaraq Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin təşviqat tekstili kolleksiyası bütövlükdə sərgilənəcək.
Nümayiş olunan bütün əsərlər həmin dövrlərdə siyasi təşviqat məqsədilə istifadə edilən materiallardır. Hazırda isə bu sənət nümunələri o dövrdəki anlamlarını itirərək, sadəcə həmin dövrün xalça və tikmə sənətində əksi kimi nümayiş olunur. Şübhəsiz ki, inqilabi hadisələr və o dövrün sovet reallıqları ilə bağlı süjetlərə siyasi plakatlar güclü təsir göstərmişdir. Həmçinin XX əsrdə Azərbaycanda geniş yayılmış şərq miniatür sənəti, namazlıq xalçaları, Qacarlar dövrü incəsənəti, o cümlədən kitab qrafikası və teatr afişalarının da müxtəlif təsirləri yan keçməmişdir.
Təşviqat obrazları Azərbaycanın əsrlərlə qorunan klassik xalça və tikmələrinə xas ornament və kolorit əsasında yaradılırdı. Xalça ustaları gözəl xalça nümunələri yaradarkən eksperiment kimi onlar üçün yeni olan obraz və ifadə formalarını istifadə etməkdən çəkinmirdilər. Eyni zamanda, onlar ənənəvi xalçaların istehsalını da davam etdirirdirlər.
Sərginin açılışı üçün Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi tərəfindən eyniadlı kataloq hazırlanacaq.
Sərginin kuratorları: Şirin Məlikova (Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi), Mariya Filatova, Vera Myasina (Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi).

The State Museum of Oriental Art together with the Azerbaijan National Carpet Museum presents the exhibition Echo of Soviet Azerbaijan. Carpet. Embroidery. Poster.
The exhibition’s central theme focuses on carpets and embroidery of the 1920-1970s with art motifs of the Soviet period from the collections of the Azerbaijan National Carpet Museum and the State Museum of Oriental Art. The exposition narrates about the phenomenon of the impact of historical cataclysms on decorative and applied arts.
The exhibition features forty exhibits: carpets of 1920-1970s from the collection of the Azerbaijan National Carpet Museum (Baku); carpets, revolutionary embroideries and their sketches of the 1920-1930s from the collection of the State Museum of Oriental Art (Moscow); posters from the collection of Mardjani Foundation (Moscow). Moreover, the State Museum of Oriental Art will display propaganda textiles from its collection for the first time in its entirety.
All objects served as effective tools of political propaganda at the time. Now they are perceived beyond that, and the ideological bias is interpreted as a precedent embodied in ancient crafts such as carpet weaving and embroidery. Undoubtedly, the political poster had a strong influence on the plots associated with revolution and the then Soviet realities.
One can speak about a variety of influences well-developed in the 20th-century-Azerbaijan such as oriental miniatures, traditional namazligs, Kajar art, fine arts, as well as book graphics and theater posters. Centuries-old traditions of classical Azerbaijani carpets and embroideries with their characteristic ornaments and color create a basis for propaganda images. Carpet weavers were not afraid to experiment and use new images and their own forms of expression, creating beautiful and monumental samples. Concurrently, they continued to produce traditional carpets that are valid in Azerbaijan to this day.
On top of that, the Azerbaijan National Carpet Museum and the State Museum of Oriental Art prepares the same name catalog for the exhibition’s opening ceremony.