“Türk və İslam Əsərləri Muzeyi kolleksiyasından Azərbaycan xalçaları” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib
13 mart tarixində İstanbulda “Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasından Azərbaycan xalçaları” adlı sərgi və eyni adlı kitab-kataloqun təqdimatı keçirilib. Sərgi Türk və İslam Əsərləri Muzeyində təşkil edilib. Layihə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşəbbüsü ilə keçirilir. Təşkilatçılar – Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Respiblikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Cümhuriyyətindəki Səfirliyi, Türk və İslam Əsərləri Muzeyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətidir.
Tədbir Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin yaranmasının 53-cü ildönümü və Azərbaycan xalça sənətinin UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin 10 illiyinə həsr olunub.
Qeyd edək ki, “Türk və İslam Əsərləri Muzeyi kolleksiyasından Azərbaycan xalçaları” layihəsini Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Azərbaycan Respublikasında xalça sənətinin qorunmasına və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində reallaşdırır. 2018-ci ildən həyata keçirilməyə başlanılan layihənin əsas məqsədi Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasında qorunub saxlanılan Azərbaycan xalçalarının elmi atribusiyası sahəsində tədqiqatın aparılması, onun əsasında kataloqun hazırlanması və nadir xalça nümunələrinin sərgisinin təşkilindən ibarətdir.
Açılış mərasimində hər iki muzeyin direktorları Şirin Məlikova və Seracettin Şahin, İstanbul İl Kültür və Turizm müdir müavini Mümin Yıldıztaş çıxış edərək bu layihənin hər iki qardaş ölkənin mədəni həyatında böyük əhəmiyyətindən danışdılar.
Daha sonra muzey direktorları son illər ərzində muzeylərin çap etdikləri nəşrləri bir-birinə təqdim etdilər.
Rəsmi hissədən sonra qonaqlar sərgi ilə tanış oldular. 13 iyun 2020-ci il tarixinədək davam edəcək sərgidə Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasındakı XVII-XIX əsrlərə aid on iki ədəd nadir Azərbaycan xalçaları təqdim olunub. Onların arasında Azərbaycan xalçaçılığının unikal qoluna aid “Xətai” (“Əjdahalı”) və “Çələbi”, özünün mükəmməl bədii ornamentlərində Qarabağın gözəlliyini əks etdirən “Qoca” və qədim türk tayfalarının simvolları olan damğalarla bəzədilmiş “Dağkəsəmən” xalçaları da var. Sərgidə Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasındakı Azərbaycan xalçaları yenilənmiş atribusiya mətnləri ilə təqdim edilir.
Tədbir iştirakçıları sərgi ilə yanaşı yeni işıq üzü görmüş “Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasından Azərbaycan xalçaları” kitab-kataloqu ilə tanış oldular. Türk və ingilis dillərində hazırlanan nəşr Türkiyə ictimaiyyətində Azərbaycan xalçaları haqqında geniş və dolğun məlumatın yaranmasına xidmət edəcək.

Exhibition Azerbaijani Carpets from the Museum of Turkish and Islamic Arts Collection
The Museum of Turkish and Islamic Arts, famous for its world-known and richest carpet collection in collaboration with the Azerbaijan National Carpet Museum hosted the opening ceremony of the exhibition Azerbaijani Carpets from the Museum of Turkish and Islamic Arts Collection. This exhibition coincides with the Azerbaijan National Carpet Museum’s 53rd anniversary and the 10th anniversary of the inclusion of the Traditional Art of Azerbaijani Carpet Weaving within the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity.
For two years, the experts of the Azerbaijan National Carpet Museum have been investigating the scientific attribution of Azerbaijani carpets presented in the collection of the Museum of Turkish and Islamic Arts as the Caucasian or Iranian carpets. As a result of their work governed by facts, experts corrected these carpets’ attributions adding the name of our country as a place of their origin. Afterward, they collected them in a catalog and organized this exhibition.
Twelve rare never-presented-before 17th–19th-century Azerbaijani carpets will be on display for three months. Khatai (Dragon) and Chelebi carpets representing a unique branch of Azerbaijani carpet weaving, Goja carpet reflecting the beauty of Karabakh in its perfect artistic ornaments, and Daghkasaman carpet decorated with tamgas, symbols of ancient Turkic tribes are among them.
Dr. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, Seracettin Shahin, Director of the Museum of Turkish and Islamic Arts, and Mumin Yildiztash, Deputy Director of the Provincial Culture and Tourism Directorate delivered speeches during the opening ceremony. They highlighted the importance of this project in the development of cultural interaction between the two countries.
Following the opening ceremony, the organizers presented to the audience a newly published catalog Azerbaijani Carpets from the Museum of Turkish and Islamic Arts Collection. This catalog in Turkish and English is available in museums and libraries of both countries.
Notably, this project, first collaboration between the museums of Azerbaijan and Turkey puts into effect the State Program for the Protection and Development of Carpet Art in the Republic of Azerbaijan for 2018-2022.
The Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Museum of Turkish and Islamic Arts, the Azerbaijan National Carpet Museum, and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan are the project organizers.