“Türk və İslam Əsərləri Muzeyi kolleksiyasından Azərbaycan xalçaları” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib
13 mart tarixində İstanbulda “Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasından Azərbaycan xalçaları” adlı sərgi və eyni adlı kitab-kataloqun təqdimatı keçirilib. Sərgi Türk və İslam Əsərləri Muzeyində təşkil edilib. Layihə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşəbbüsü ilə keçirilir. Təşkilatçılar – Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Respiblikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Cümhuriyyətindəki Səfirliyi, Türk və İslam Əsərləri Muzeyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətidir.
Tədbir Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin yaranmasının 53-cü ildönümü və Azərbaycan xalça sənətinin UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin 10 illiyinə həsr olunub.
Qeyd edək ki, “Türk və İslam Əsərləri Muzeyi kolleksiyasından Azərbaycan xalçaları” layihəsini Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Azərbaycan Respublikasında xalça sənətinin qorunmasına və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində reallaşdırır. 2018-ci ildən həyata keçirilməyə başlanılan layihənin əsas məqsədi Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasında qorunub saxlanılan Azərbaycan xalçalarının elmi atribusiyası sahəsində tədqiqatın aparılması, onun əsasında kataloqun hazırlanması və nadir xalça nümunələrinin sərgisinin təşkilindən ibarətdir.
Açılış mərasimində hər iki muzeyin direktorları Şirin Məlikova və Seracettin Şahin, İstanbul İl Kültür və Turizm müdir müavini Mümin Yıldıztaş çıxış edərək bu layihənin hər iki qardaş ölkənin mədəni həyatında böyük əhəmiyyətindən danışdılar.
Daha sonra muzey direktorları son illər ərzində muzeylərin çap etdikləri nəşrləri bir-birinə təqdim etdilər.
Rəsmi hissədən sonra qonaqlar sərgi ilə tanış oldular. 13 iyun 2020-ci il tarixinədək davam edəcək sərgidə Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasındakı XVII-XIX əsrlərə aid on iki ədəd nadir Azərbaycan xalçaları təqdim olunub. Onların arasında Azərbaycan xalçaçılığının unikal qoluna aid “Xətai” (“Əjdahalı”) və “Çələbi”, özünün mükəmməl bədii ornamentlərində Qarabağın gözəlliyini əks etdirən “Qoca” və qədim türk tayfalarının simvolları olan damğalarla bəzədilmiş “Dağkəsəmən” xalçaları da var. Sərgidə Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasındakı Azərbaycan xalçaları yenilənmiş atribusiya mətnləri ilə təqdim edilir.
Tədbir iştirakçıları sərgi ilə yanaşı yeni işıq üzü görmüş “Türk və İslam Əsərləri Muzeyinin kolleksiyasından Azərbaycan xalçaları” kitab-kataloqu ilə tanış oldular. Türk və ingilis dillərində hazırlanan nəşr Türkiyə ictimaiyyətində Azərbaycan xalçaları haqqında geniş və dolğun məlumatın yaranmasına xidmət edəcək.

Выставка «Азербайджанские ковры в коллекции Музея турецкого и исламского искусства»
13 марта 2020 года в Стамбуле состоялось открытие выставки «Азербайджанские ковры в коллекции Музея турецкого и исламского искусства» и презентация одноименной книги-каталога.
Выставка, организованная Музеем турецкого и исламского искусства, представляет собой заключительный этап совместного проекта, проведенного по инициативе Азербайджанского национального музея ковра. Организаторами проекта выступили Министерство культуры и туризма Турецкой Республики, Министерство культуры Азербайджанской Республики, посольство Турции в Азербайджане, Музей турецкого и исламского искусства, Азербайджанский национальный музей ковра и Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики
Мероприятие приурочено к 53-летней годовщине со дня основания Азербайджанского национального музея ковра и 10-летнему юбилею внесения искусства ковроткачества Азербайджана в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Отметим, что проект «Азербайджанские ковры в коллекции Музея турецкого и исламского искусства» был реализован Азербайджанским национальным музеем ковра и Музеем турецкого и исламского искусства в рамках «Государственной программы по сохранению и развитию коврового искусства в Азербайджанской Республике на 2018–2022 годы». Основной целью проекта, стартовавшего в 2018 году, стало исследование научной атрибуции азербайджанских ковров, хранящихся в Музее турецкого и исламского искусства, составление каталога на основе данного исследования и организация выставки редких ковров из их числа.
На открытии выставки выступили директора двух музеев – Ширин Меликова и Сераджеддин Шахин, а также замдиректора департамента культуры и туризма Стамбульского иля (области) Мумин Йылдызташ. Они подчеркнули важное значение данного проекта для культурной жизни двух братских стран. Директора двух музеев представили друг другу печатные издания, выпущенные их музеями за последние несколько лет.
По заключении официальной части гости ознакомились с выставкой. Она продлится три месяца – до 13 июня 20202 года. В ее экспозиции представлены двенадцать уникальных азербайджанских ковров XVII–XIX веков из коллекции Музея турецкого и исламского искусства. Среди них – ковры «Хатаи» («Драконовый») и «Челеби», относящиеся к уникальной ветви азербайджанского ковроткачества, ковры «Годжа», отражающие красоту Карабаха в его совершенных художественных орнаментах, а так же ковры «Дагкесемен», украшенные тамгами (клеймами) древнетюркских племен. Азербайджанские ковры из коллекции Музея турецкого и исламского искусства представлены на выставке с обновленной атрибуцией.
Гости также ознакомились с только что выпущенной книгой-каталогом «Азербайджанские ковры в коллекции Музея турецкого и исламского искусства». Издание на турецком и английском языках призвано обеспечить всестороннее и полное освещение азербайджанских ковров для турецкой публики.